• (+48) 886 824 293
  • office@tibethouse.pl

Acala

Tibet House Acala

TIBET HOUSE “Acala”, Fundacja SAM DŻUB LING, DRO PHEN DZIANG CIUB LING to aktywności, których zadaniem jest prezentacja kultury, religii, tradycji tybetańskiej oraz działalność filantropijna na rzecz społeczności tybetańskiej.

– Tibet House “Acala” to dom kultury tybetańskiej. Występujący w nazwie ACALA – NIEWZRUSZONY, w jednej ręce trzyma miecz, a w drugiej sznur. Mieczem odcina ignorancję, sznurem przyciąga ludzi do Dharmy. Jednocześnie ma też olbrzymie współczucie i uznawany jest za boddhisatwę (o Acali wspominał Tenga Rinpoche, występuje też w tekstach Atishy). Samo słowo Acala w języku tybetańskim oznacza siostrę, kobietę, przyjaciółkę.

– Fundacja Sam Dżub Ling (oznacza: miejsce samospełniających się życzeń) – zajmuje się m.in. pomocą zdrowotną i edukacyjną dla Tybetańczyków a także prezentuje kulturę i tradycję tybetańską polskiemu społeczeństwu.

– DRO PHEN DZIANG CIUB LING, jest ośrodkiem misyjnym buddyzmu tybetańskiego, szkoły gelugpa w Misji Buddyjskiej Trzy Schronienia – opatem tej sangi jest A-jam, mnich z klasztoru Lhitang Kham Nalenda Thegchen Jangchub Choeling tzw. Orthok, rezydujący w naszym ośrodku od kilku lat.

Dla realizacji założonych przez nas celów jakimi jest promocja kultury tybetańskiej, a także pomoc dla Tybetańczyków w różnych regionach organizujemy i współorganizujemy wiele wydarzeń w różnych miastach Polski. Czasami są to imprezy trwające tydzień, czasami jeden dzień. Często przyjeżdżają do nas grupy mnichów z różnych klasztorów z Indii i nauczyciele buddyjscy z różnych tradycji. W ramach tych programów organizujemy wykłady, ceremonie sypania mandali, koncerty. Współpracujemy również z innymi wyznaniami i religiami organizując wspólne wydarzenia. Jesteśmy członkami międzynarodowej organizacji Religions for Peace.

Od kilku lat staramy się również wspomagać naszą działalnością jedną z wiosek tybetańskich w prowincji Sychuan w Chinach. Jest to miejscowość położona w okolicy Lithangu. Zamieszkuje ją około 2 tys. mieszkańców w tym około 800 dzieci. Nasze działania w tym regionie skupione są na pomocy edukacyjnej i ochronie zdrowia. Tą naszą ideą zaraziliśmy już wiele osób i wspomagają nas nie tylko osoby prywatne ale także rożne instytucje i organizacje, m.in. jedna z organizacji pozarządowych Stowarzyszenie Dla Ziemi, z którą to organizacją zrealizowaliśmy projekt w ramach Polska pomoc pod nazwą “Edukacja zdrowotna w Golok Toe”. W ramach tego projektu wolontariusze, w tym lekarze i pielęgniarka, przeprowadzili diagnostykę mieszkańców oraz wiele wykładów i zajęć praktycznych na temat higieny, pierwszej pomocy etc. Utrzymujemy też stały kontakt z polskimi szpitalami, w tym z Instytutem Chorób Płuc i Gruźlicy, Zakład Mikrobiologii w Warszawie przy ul. Płockiej, firmą Sarstedt, która ofiarowała sprzęt medyczny dla Goloku.

Naszym marzeniem jest również pomóc w większym zakresie w edukacji dzieci aby miały równy start ze swoimi rówieśnikami w innych krajach. Zaprosiliśmy do Polski dzieci, które uczą się w Społecznym Gimnazjum nr 20 przy ul. Raszyńskiej. Zamierzamy też zgromadzić fundusze na pomoce edukacyjne ze szczególnym uwzględnieniem podtrzymywania tożsamości narodowej – nauka języka tybetańskiego, angielskiego i sprzętu komputerowego dla dzieci z tej wsi. Chcielibyśmy także zachęcić Państwa do fundowania stypendiów dla konkretnych dzieci. Kolejne zagadnienie dotyczy pomocy dla kobiet. W związku z tym, że nie ma tam wodociągów i kanalizacji, wodę do gotowania bierze się z rzeki dlatego szukamy sponsorów na zakup różnego rodzaju artykułów gospodarstwa domowego i sprzętów, jak pralki, suszarki etc….

W 2005 r. i 2009 r. na zaproszenie naszych organizacji przyjechała do Warszawy wystawa Relikwii Buddyjskich The Relics Tour.
W czerwcu 2006 r. zorganizowaliśmy Festiwal “Otwórz serce dla Tybetu”. W finałowym koncercie, w Teatrze Roma, odbyła się wspólna modlitwa kapłanów z kościoła katolickiego, prawosławnego, protestanckiego oraz naszego mnicha A-jama a także wystąpiły takie gwiazdy polskiej piosenki, jak m.in. Dorota Miśkiewicz, Urszula Dudziak, Poparzeni Kawą 3, Sistars, Perfect, Piotr Woźniak, Snow Lion, Jacek Kleyff. Była to impreza charytatywna, z której dochód przeznaczony był na odbudowę szkoły w Golok Toe w Tybecie.
W kolejnych latach organizowaliśmy koncerty Ani Choying Drolmy, występy mnichów z różnych klasztorów buddyjskich z Zespołem Vołosi, Mamadou, Tymonem Tymańskim, grupą gospel Ani Przybysz etc. w Teatrze “Kamienica” oraz w Och Teatrze.

Organizujemy również konferencje w ramach dialogu międzyreligijnego. Nasi goście – nauczyciele buddyjscy wygłaszali nauki na różnych Uniwersytetach w Polsce. Byliśmy również jednym ze współorganizatorów ostatnich wizyt w Polsce J.Ś. Dalajlamy.

Staramy się, żeby nasz Dom był miejscem, w którym pielęgnowane są różne tradycje tybetańskie. Nasze działania wspierają mieszkający w Polsce Tybetańczycy. Zapraszamy szkoły do organizowania lekcji w naszym ośrodku. Istnieje też możliwość przyjazdu mnichów do szkół.

Zapraszamy Państwa do współtworzenia naszego programu i uczestnictwa w różnych przedsięwzięciach.